דף הבית | חזון | פרויקטים | נושאי שימור | השימור כמקצוע | פיתוח אתרים | שרותים | מאמרים | אנשים | קישורים | צרו קשר | EN

השימור כמקצוע :

האדמה – כה פשוט, כה נקי וכה ברור. בין יתר תפקידיה החשובים הוטל על האדמה לשמר עבור האנושות שרידים ועדויות של תקופות עברו.

בשקט ובשלווה, תוך שילוב החי והצומח, שומרת ומגינה האדמה על אבן ופסיפס, טיח וחרס, זכוכית ועצם. בשלמותם, בחלקם או במצב של הרס מצליחה האדמה לשמר מבנה או אתר, כפי שנעזב, על כל סודותיו. הצלחה פשוטה ומושלמת.

שכן המבנים ההרוסים ונטושים משקפים את אידיאולוגית החיים של התרבות שיצרה אותם.

פענוח והבנת האתרים ושיטותיה והצלחתה של האדמה לשמרם הפכו לאתגר ולמקצוע כאחד: שימור אתרים.

שימור אתרים ארכיאולוגיים כמקצוע, התפתח מן ההכרה בערך הרב הטמון באתרים ובמצב הבלייה ההולך ומחריף כתוצאה מחשיפתם לפגעי האקלים. בשנות החמישים של המאה העשרים, הונחו באירופה הקלאסית היסודות לתורת השימור המעשית ועד עצם היום הזה מקפידים שם על תחזוקת מבנים היסטוריים באמצעות שילוב של טכניקות וחומרים הזהים לאלה שהיו נהוגים בעבר. הקפדה זו ראויה לציון, במיוחד לאור השינוי בתפיסה, בטכניקות ובחומרים של הבנייה המודרנית, שהחלה כבר בתחילת המאה העשרים, כאשר לצד השימוש בחומרי העבר החל השימוש בצמנט המודרני (המשנה לחלוטין את תפישת הבנייה), שהופיע בשנות ה- 30-40 של המאה העשרים. לפיכך, לא הייתה באירופה בעיה טכנית ליישם את עקרונות השימור שהתגבשו והובהרו בשנות השישים, לאחר שנכשלה התפישה ששלבה טכניקות וחומרים מודרניים שנחשבו כ- "העדיפים בהרבה" אל תוך אתרים ארכיאולוגיים.

ראשית דרכו המעשית של מקצוע שימור אתרים היה, מן הסתם, במרתף חשוך באגף העתיקות ברומא, באיטליה של שנות ה-30 וה-40. קומץ משוגעים לדבר, שהתעמתו ללא הרף עם ארכיאולוגים בכירים ושופעי ביטחון מקצועי, הובילו לפתיחת המכון המרכזי לשימור ברומא, על ידי ממשלת איטליה והמייסד צ'זרה ברנדי, בשנת 1939. מכון זה סימן את אבן הפינה לביסוס ולהכרה, הן בצורך והן במורכבות המקצועית של שימור אתרים וממצאים ארכיאולוגיים. מאז ועד היום, התגבשו ואוחדו העקרונות ותורת השימור במספר אמנות בינלאומיות, התומכות וממשיכות את קודמותיהן.

אירופה, ובראשה איטליה, מהוות כיום את המרכז לקידום ולימוד מקצועות השימור. הוקמו גופים בינלאומיים העוסקים בזיהוי אתרי מורשת ברחבי העולם, בהפניית תקציבים לשימורם ובהכשרת אזרחים מקומיים לביצוע העבודות. הוקמו בתי ספר - הן ממשלתיים והן פרטיים - לשימור מעשי של ממצאים ואתרים, הפועלים במסגרות שונות, בין 3-4 שנים של לימוד יסודי ומורכב, להשתלמויות של 3-6 חודשים בנושאים נקודתיים. יש ספריות וספרות ענפה באיטלקית, אנגלית, גרמנית, צרפתית ועוד, העוסקות בשימור. בתי ספר לאדריכלות מאפשרים מסלול העוסק בשימור על כל מרכיביו ועקרונותיו, במקום בבנייה חדשה, כדי להכשיר אדריכלים שיעסקו בשחזור, פיתוח והמחשה, באתרים ארכיאולוגיים המוצגים לציבור.

משמר ממצאים ומשמר אתרים הפכו למקצועות מבוססים ומכובדים, הן בתחום הארכיאולוגי והן בקרב הציבור הרחב באירופה ובעולם. חשוב לציין, שהמודעות הציבורית לערך ולצורך בשימור אתרים גבוהה מאוד באירופה ובמדינות מפותחות בעולם, ורשאי לעסוק בשימור רק מי שעבר הכשרה מלאה של 3-4 שנים ותקופת הכשרה מעשית, שיכולה להימשך עד שלוש שנים. כמעט אין צל של ספק שהשילוב האידיאלי לחקר, הבנת ושימור אתרים וממצאים ארכיאולוגיים, הוא בין ארכיאולוג הלומד את תורת עקרונות ומקצועות השימור לבין משמר הלומד את עקרונות החפירה והמחקר הארכיאולוגי.

בארץ, נכון להיום, אין בית ספר לשימור ממצאים ואתרים. רוב משמרי הממצאים למדו בחו"ל, ורוב משמרי האתרים למדו "בשטח", ורק מעטים עברו השתלמויות בחו"ל או על ידי מומחים מחו"ל בארץ. שימור של ממצאי חפירות החל במעבדות של מוזיאון ישראל עם פתיחתו ב- 1965. מאז, התקדמו והשתכללו מעבדות המוזיאון ואף נפתחו מעבדות באוניברסיטאות וברשות העתיקות. שימור ושחזור אתרים נעשים בארץ כבר משנות השישים והשבעים, ביוזמות אישיות מבורכות של אדריכלים וארכיאולוגים ישראליים ושל רשות הגנים הלאומיים דאז, אך שימור אתרים לפי התורה והעקרונות של המוסדות והאמנות הבינלאומיות, החל רק לפני יותר מחמש עשרה שנים, לאחר שאגף העתיקות במשרד החינוך הפך לרשות העתיקות.

 

 

תכונות ומאפיינים עיקריים של משמר האתרים:

  • בעל חזון והכשרה רב תחומית ומעמיקה.
  • דיוק, מיומנות, יעילות, יצירתיות ויכולת לראות ולהבין את הפרט ואת הכל אשר נגלים באתר.
  • התאמה בין המציאות באתר ליכולות ותוצאות של עבודות התיעוד, והשימור.
  • יכולת קביעת תוכניות, שיטות וחומרים להתערבות על בסיס נתוני וצרכי האתר.
  • הבנת הדינאמיקה הטמונה באתר החל מחשיפתו, תהליכי וגורמי הבלייה המתרחשים בו ועד שלבי ההמחשה והתחזוקה שישקפו את עתידו.

 

 

© כל הזכויות שמורות למרכז לשימור ארכיאולוגי 1995-2006

a gispy.com production